NÜFUS İŞLEMLERİ, 11.10.2019

NÜFUS İŞLEMLERİ İÇİN BİLGİ NOTLARI

Nüfus işlemleri için internet sitemiz http://strazburg.bk.mfa.gov.tr/Mission/ShowInfoNote/334407 veyawww.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden randevu alınması zorunludur.

FRANSA KURULUŞLARINDA ( MAIRIE ) NÜFUSA ÇOCUK KAYDI YAPILIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Vatandaşlarımız, yasa uyarınca, çocuklarına verecekleri isimlerde “q”, “w” ve “x” gibi alfabemizde yer almayan harfleri kullanamazlar (Örneğin tarafımızca “Alex” ismi kabul edilememekte, “Aleks” ismi ise kabul edilmektedir).

Doğum belgesinin (ACTE DE NAISSANCE) hazırlanması sırasında (Fransa nüfusuna isim kaydı esnasında), özenli olmak ilerde karşılaşılacak sorunları önleyecektir. Lütfen buraya yazdıracağınız bilgilerin Türkiye kayıtlarına da harfiyen aynı şekilde geçirileceğini unutmayınız.

İsimler kısaltılarak kaydettirilemez (Örneğin “Mehmet Ali Korkmaz” yerine “M. Ali Korkmaz” şeklinde doldurulmuş bir doğum belgesi tarafımızca kabul edilmeyecektir).

Doğumda çocuğun isminin Türkiye’de yazılışına harfiyen uygun bir biçimde kaydettirilmesi büyük önem taşır. Örneğin, doğum belgesinde (ACTE DE NAISSANCE) “Ahmed” olarak yazdırılmış kişinin ülkemizde tescili de “Ahmed” şeklinde gerçekleşir.

1. BAŞKONSOLOSLUĞUMUZDA DOĞUM KAYDI

a)Evlilik içi doğum(Postayla da bildirilebilmektedir.)

Doğum işlemleri için anne veya babadan birinin başvurusu yeterli olmakla birlikte bir başkasının evrakları Başkonsolosluğumuza teslim etmesiyle de doğum kaydı yapılabilmektedir.

Gerekli evraklar:

Baba ve anneye ait nüfus cüzdanları.

Çocuğa ait “Acte de Naissance”ın (Doğum Belgesi) aslı.

6 Euro (evrakın Türkiye’ye gönderilmesi için kullanılmaktadır.)

6-13 yaş arası çocuklarınkayıt işlemi için 2 adet yeni çektirilmiş fotoğrafları ve oturma kartlarının getirilmesi gerekmektedir.

Aynı gün kimlik başvurusu da yapılacağından, 12 yaşından büyük çocukların gelmesi ve 2 adet 5cm x 5cm boyutunda arka fonu beyaz fotoğraf verilmesi gerekmektedi (isteğe göre fotoğraflar Başkonsolosluğumuzda çekilebilir).

b)Resmi evlilik öncesinde dünyaya gelen çocukların doğum bildirimi

Resmi evlilik öncesinde dünyaya gelen çocukların bildirimi için yukarıda belirtilen belgelerle, hem baba hem anne bizzat Başkonsolosluğumuza geleceklerdir.

c)Evlilik dışı dünyaya gelen çocukların doğum kaydı

1-Babanın kütüğüne baba soyadıyla kayıt işlemi

Evlilik dışı doğumlarda, anne ve babanın Başkonsolosluğumuza gelerek Noter Servisinde tanıma senedi düzenletmelerinden sonra çocuğun baba soyadıyla baba kütüğüne kaydı mümkün olabilmektedir.

Baba ve anne yanlarında nüfus cüzdanları (anne yabancı ise “carte d’identité” ve “acte de naissance copie integrale” ile) ve çocuklarının Acte de Naissance ile gelmelidir.

2.Annenin kütüğüne anne soyadıyla kayıt işlemi

Anne, nüfus cüzdanı, oturma kartı ve doğum belgesiyle (Çocuğa ait “acte de naissance”) Başkonsolosluğumuza gelerek evlilik dışı doğan çocuğun kaydını, kendi kızlık soyadıyla kendi kütüğüne yaptırabilir.

2. POSTAYLA DOĞUM BİLDİRİMİ

Doğum olayının postayla bildirilmesi için aşağıda kayıtlı evrakları eksiksiz olarak Başkonsolosluğumuza göndermeniz yeterli olmakta Başkonsolosluğumuza bizzat gelmenize gerek kalmamaktadır.

-Baba ve annenin nüfus cüzdanlarının önlü arkalı birer adet fotokopisi, (anne veya babadan herhangi biri yabancı uyrukluysa, yabancı olana ait Acte de Naissance)

-Çocuğun “Acte da Naissance”nın aslı,

-Doğum kayıt işlemini çocuğunuzun doğumundan itibaren 2 ay içerisinde yaptırırsanız kimlik ücretiyle birlikte toplam 9 avroluk banka çeki, doğumundan 2 ay sonra yaptırırsanız toplam 13 avro banka çeki('Consulat General de Turquie' adına).

  • 18 YAŞINA KADAR NÜFUS KAYDI YAPTIRILMAYANLAR İÇİN

Bu durumdaki vatandaşlarımız beraberlerinde anne ve babaları olmak üzere aşağıdaki belgelerle Başkonsolosluğumuza gelecektir:

-“Acte de Naissance” ve Türkçe tercümesi ile “Carte d’identité”

-5 adet yeni çekilmiş fotograf,

-Anne ve babanın nüfus cüzdanları ile evlenme cüzdanı, oturma kartları,

-Çocuğun Oturma kartı ve ayrıca varsa

-18 yaşını doldurmuş kardeşlerine ait nüfus cüzdanları ve oturma kartları.

T.C. KİMLİK KARTIBAŞVURULARINA İLİŞKİN BİLGİ NOTU

-Kimlik başvurularıRANDEVUile yapılmaktadır

Birden fazla kişi için işlem yapılacaksa refakatçi kısmında belirtilmesi ya da ayrı ayrı randevu alınması gerekmektedir.

-15 yaşından küçük çocukların gelmesinegerek yoktur.

Başvuru belgeleri:

Beyaz Fonlu Biyometrik fotoğraf

Eski Nüfus Cüzdanı

Fransız kimliği veya Fransız oturum Kartı

KAYIP VB. HALLERDE YENİ KİMLİK KARTI TALEP EDİLMESİ

Yeni bir kimlik kartı için başvuracak vatandaşlarımızın, yanlarında kimliklerini kanıtlayan ve mutlaka fotograflı belgelerle (Nüfus cüzdanı fotokopisi, ehliyet, Fransız kimlik belgesi vb.) şahsen randevu ile başvurmaları gerekmektedir.

Atatürk

Muzaffer Rami Şaylıman Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 13.00 / 14.00 - 16.00

Randevularınızı konsolosluk.gov.tr adresinden alabilirsiniz. Vize: Salı ve Perşembe,14:00-15:30 (Tel:03 88 24 77 35)Hukuk Danışmanı Çarşamba günleri 09:00-12:00
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili
2.4.2021 Alsace ve Moselle Bölgelerinde Vendredi Saint Günü
5.4.2021 Paskalya - Fransız Bayramı
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1.Günü ve Fransız Bayramı
24.5.2021 Fransız Bayramı
14.7.2021 Fransız Milli Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Fransız Bayramı
11.11.2021 Fransız Milli Bayramı