PASAPORT İŞLEMLERİ, 28.11.2018

PASAPORT İŞLEMLERİ

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

Vatandaşlarımızın uçak/gemi biletlerini almadan, araçlarıyla yola çıkmadan önce pasaportlarının geçerlilik süresini kontrol etmelerini önemle hatırlatırız.

Pasaportların geçerlik tarihi konusunda tedbirli olmaları, buna göre yurtdışında bulunmaları veya seyahat etmeleri, vatandaşlarımızın yararına olacaktır. Örneğin, Almanya’da sadece Fransa oturma kartıyla veya geçersiz pasaportla bulunmak para cezası ödemeyi gerektirebilmektedir.

Pasaport başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın internet sitemiz http://strazburg.bk.mfa.gov.tr/Mission/Index veyawww.konsolosluk.gov.trinternet adresinden randevu alarak Başkonsolosluğumuza gelmeleri zorunludur.

Pasaport konusunda vatandaşlarımızın telefonla bilgi edinmeleri için tahsis edilen numara 00 90 312 292 29 29 veyaFransa'dan : +180 146 335'dur.

A. YENİ PASAPORT BAŞVURUSU

01 Ocak 2011 tarihinden itibaren eski tip pasaportlar verilmemektedir. Temdit (Uzatma) ve çocukların refakate kaydı uygulamaları da kaldırılmıştır. Pasaport başvurusu için vatandaşlarımızın internet sitemiz http://strazburg.bk.mfa.gov.tr/Mission/Index veya www.konsolosluk.gov.trinternet adresindenrandevualarak Başkonsolosluğumuza gelmeleri zorunludur.

Her yaştakiküçük çocukların kendilerine ait pasaportları olacağındançocuklar için de ismen randevualınması gerekmektedir.

Sözkonusu randevu sadece yeni pasaport müracaatı için geçerli olup diğer konsolosluk işlemleri için de randevu alınması gerekecektir.

Vatandaşlarımızın aldıkları randevuya uygun olarak Başkonsolosluğumuza gelip başvurularını gerçekleştirdikten yaklaşık bir ay sonra yeni pasaportlarını teslim almak üzere tekrar gelmeleri gerekmektedir. Bu süre dolayısıyla acilen seyahat etme ihtiyacı doğabileceği de dikkate alınarak vatandaşlarımızıngecikmeksizine-pasaport randevularını almaları tekraren önemle hatırlatılır.

YENİ PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

*T.C. Kimlik kartı veya T.C. kimlik numaralıNüfus Cüzdanı,(Nüfus cüzdanında onbir haneli T.C. kimlik numarası bulunmuyorsa yahut yıpranmışsa nüfus cüzdanını yenilemek zorunludur.)

*2 Adet biyometrik fotoğraf(5 x 5 cm. ebadında vearka fonu beyaz olması gerekmektedir.) (Başkonsolosluğumuzda Türkçe ve Fransızca bilen bir görevlinin de desteğiyle fotoğraf makinesi kullanılabilmektedir. Ayrıca isteyen vatandaşlarımız randevularına gelmeden önce, örneğin “7-9, Rue des Grandes Arcades (0388320643), 4, Rue de la Petite Course (0388759259) veya 55, avenue des Vosges (0388251189) Strasbourg” adresindeki fotografçılarda biyometrik fotoğraflarını çektirebilirler.

*Eski pasaport,

*e-posta adresi (Şahsınıza ait olmasa dahi bir yakınınızın kullandığı e-posta adresi aracılığıyla pasaportunuzla ilgili gelişmelerden haberdar olmanızı sağlayacaktır) ve telefon numaranız bilgi formunda belirtilecektir.

B. 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE YENİ PASAPORT DÜZENLENMESİ

18 yaşından küçüklerin anne/baba pasaportlarına kaydı uygulaması, yukarıda da belirtildiği üzere kaldırılmıştır.

  Yukarıda belirtilen üç koşulda da pasaport alacak vatandaşlarımız için internet sitemiz veya www.konsolosluk.gov.tr internet adresindenrandevualınması zorunludur.

  Pasaport başvurusu yapılacak 18 yaş altındakilerin muvafakat işlemi için randevuya anne ve babalarıyla gelmeleri gerektiği önemle hatırlatılır.

  Boşanma olmuşsa,Türkiye’de tanınan mahkeme kararındaki velayeteilişkin hükme uygun olarak, anne ya da babanın; velayet her ikisine verilmişse, hem anne hem de babanın muvafakatı gereklidir.Türkiye’de tenfiz edilmemiş mahkeme kararıyla boşanmalarda ve Türkiye’de tenfiz edilmiş olmakla birlikte velayete değinilmeyen kararlarda her iki ebeveynin muvafakatı gereklidir.

  Özellikle yeni doğanlara pasaport düzenlenebilmesi için öncelikle çocuğun nüfus müdürlüklerine kaydının yapılması gerekir.(Bkz Nüfus İşlemleri Bilgi notları)

  18 yaşından küçük çocuklara azami 5 yıl süreli E- Pasaport düzenlenebilmektedir.

  Gerekli belgeler:

  -T.C. kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı veya T.C. kimlik kartı,

  -2 adet biyometrik fotoğraf (5 x 5 cm. ebadında ve arka fonu beyaz olması gerekmektedir.)

  -Öğrenci belgesi (Certificat de scolarité)

  -Kayıtlı olduğu anne veya baba pasaportu,

  -Boşanma sözkonusu ise çocuğun velayetinin kime verildiğini belgelemek bakımından mahkeme kararı.

  C. KAYBEDİLEN PASAPORT YERİNE YENİ PASAPORT DÜZENLENMESİ

  Bunun için aşağıdaki belgeler ile ilgili kişinin mutlaka şahsen Başkonsolosluğumuza müracaat etmesi gereklidir. Vatandaşlarımızın, pasaportlarını kaybetmeleri halinde, durumlarının Türkiye'deki yetkili makamlardan sorulması zorunlu olduğundan, bu işlemlerin zaman alabildiğini hatırda tutmalarında (4 ile 6 hafta) fayda görülmektedir.

  -Dilekçe,

  -Yerel emniyet makamlarınca düzenlenmiş kayıp belgesi (Déclaration de perte ou de vol),

  -T.C.kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı veya T.C. kimlik kartı,

  -2 adet renkli vesikalık fotoğraf (kesilmeden getirilmeli).

  Türkiye'deki yetkili makamlardan olumlu cevap alınınca Başkonsolosluğumuzca talep sahibine yapılan bildirimin ardından “www.konsolosluk.gov.tr“ internet adresinden randevu almak suretiyle aşağıdaki belgelerle şahsen başvurulması gerekmektedir.

  -T.C.kimlik numaralı Nüfus Cüzdanı,

  -2 adet renkli biyometrik fotoğraf (5 x 5 cm. ebadında ve arka fonu beyaz olması gerekmektedir.)

  -E-posta adresi ve telefon numarası.

  D. NÜFUS BİLGİLERİNDE DEĞİŞLİK OLMASI HALİ

  Medeni hal değişimi, nüfusa kayıtlı olunan müdürlük değişimi ve yaş tashihi gibi hallerde pasaport değiştirme zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Ancak vatandaşlarımızın T.C. kimlik numarasını taşıyan güncel/geçerli nüfus cüzdanlarını yanlarında taşımaları önemlidir.

  E. ÖĞRENCİ PASAPORTLARI

  Eğitim Ataşeliğimizde kayıtlı öğrencilerin e-pasaport düzenlenebilmesi için“www.konsolosluk.gov.tr“ internet adresinden randevu almak suretiyle aşağıdaki belgelerle Başkonsolosluğumuza başvurmaları gerekmektedir.

  Eğitim Ataşeliğine kayıtlı olmayan öğrenciler kayıt işlemlerine ilişkin ayrıntılı bilgileri 03 88 52 97 09 numaralı telefondan veya Eğitim Ataşeliğimize ait resmi internet sayfasından “http://strazburg.meb.gov.tr/ogrenci.html” temin edebilirler.

  -Pasaport,

  -e-posta adresi ve telefon numarası,

  -Eğitim Ataşeliği’nden alınacak "Pasaport Süresini Belirten Belge",

  -2 adet biyometrik fotoğraf (5 x 5 cm. ebadında ve arka fonu beyaz olması gerekmektedir.)

  PASAPORTLARIN TESLİMİ İLE İLGİLİ BİLGİ NOTU

  Pasaportlar Ankara’da tanzim edildikten sonra yaklaşık 2 hafta içinde teslim edilmek üzere Başkonsolosluğumuza ulaştırılmaktadır.

  E-pasaportunuzu teslim almaya hafta içi her gün randevu almadan mesai saatleri içinde gelebilirsiniz.

  Eski pasaportunuzu yanınızda getiriniz.

  Pasaportunuzu teslim almaya gelmede çeşitli sebeplerle sıkıntı yaşamaktaysanız, aşağıdaki dilekçe örneğini doldurup eski pasaportunuzu teslim etmek suretiyle güvendiğiniz bir kişinin pasaportunuzu teslim almasını sağlayabilirsiniz.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------

  T.C. STRAZBURG BAŞKONSOLOSLUĞUNA

  Pasaportumu teslim almaya gelmekte sıkıntı yaşıyorum. Bu sebeple sorumluluğu üstlenerek, güvendiğim …………..…….…………. adlı kişiye eski pasaportumu teslim etmiş bulunuyorum. Adıgeçene yeni pasaportumun teslimini arz ederim.

  İMZA :

  TARİH:

  ADI SOYADI :

  T.C. KİMLİK NO :

  Muzaffer Rami Şaylıman Başkonsolos
  Pazartesi - Cuma

  08.30 - 12.30 / 14.00 - 17.00

  Başvurular 08.30-12.00 saatleri arasında kabul edilmektedir.
  1.1.2019 Yeni Yıl Tatili
  19.4.2019 Alsace ve Moselle Bölgelerinde Dini Bayram
  22.4.2019 Fransız Dini Bayramı
  1.5.2019 İşçi Bayramı
  8.5.2019 Fransız Milli Bayramı
  30.5.2019 Fransız Dini Bayramı
  4.6.2019 Ramazan Bayramı (1.gün)
  10.6.2019 Fransız Dini Bayramı
  15.7.2019 Demokrasi ve Milli Birlik Günü
  15.8.2019 Fransız Dini Bayramı
  29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
  1.11.2019 Fransız Dini Bayramı
  11.11.2019 1. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
  25.12.2019 Fransız Dini Bayramı
  26.12.2019 Alsace ve Moselle Bölgelerinde Dini Bayram
  1.1.2020 Yeni Yıl Tatili