Şehitler Günü Konuşması

Zeynep Sibel Algan 18.03.2012
Sayın Büyükelçim ve Hanımefendi,
Sayın Meslekdaşlarım,
Sayın öğretmenlerim,
Saygıdeğer vatandaşlarım,
Değerli basın mensupları,
Sevgili çocuklar,
Bugün Çanakkale Deniz Zaferinin 97. Yıldönümünü kutluyor; aynı zamanda Birinci Dünya Savaşında, Kurtuluş Savaşımız da, Kore ve Kıbrıs’ta diğer savaşlarda ve terörizmle mücadelede ülkemizin bağımsızlığının bedelini canlarıyla ödemiş şehitlerimizi hürmet, minnet ve rahmetle anıyoruz.
Bugün, Türk Milletinin özgürlük ve vatanı için gerektiğinde neleri feda edebileceğini bir kez daha kanıtladığı bir dönemi simgeleyen 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıldönümüdür. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur” sözlerinde ifadesini bulan bu zafer, aynı zamanda Türkün vatan ve millet sevgisinin de ölümsüzlük anıtıdır. Milletimizin gönlünde daimi yerini alan şehitlerimiz, ülkemizin bağımsızlığının ve bölünmez bütünlüğünün korunması, milli çıkarlarımızın savunulması, huzur ve güven içinde yaşamamız için canlarını feda etmişlerdir
Birinci Dünya Savaşı içinde, tarihin en kanlı sayfalarından biri olarak bilinen Çanakkale Savaşları, Türk'ün sayısız zafer, şan ve şerefle dolu tarihinin en parlak sayfalarından biridir. Çanakkale Savaşları, Türkiye Cumhuriyeti`nin ulus devlet olarak tarih sahnesine çıkışının habercisidir. Dünya tarihinde birçok önemli gelişmeye yol açan bir dönüm noktasıdır.
Ancak hepsinden önemlisi, bir milletin kutsal saydığı vatan toprağını savunmada gösterdiği benzersiz azmin ve mücadelenin, tükenen bir devletin yerine yenisini kuracak güçlü yeni ruhun ve 20. yüzyıla damgasını vuracak bir liderin, bir dahinin; Mustafa Kemal Atatürk’ün doğuşudur.
Türk milleti birlik ve beraberliği ile birçok zorluğun üstesinden gelmiş, hiçbir zaman esaret altına girmemiş ve her zaman tarihe yön veren parlak zaferlere imza atmıştır.
Çanakkale Deniz Zaferi de, tarihin akışını değiştiren, bağımsızlık ve özgürlük inancının işgal teşebbüslerini alt ettiği bir destan olarak dimağlara yazılmıştır.
"Çanakkale Geçilmez" dedirten kahramanlarımız, milletimizin gücünü tüm dünyaya bir kez daha duyurmuş, vatana sahip çıkma ve özgür yaşama kararlılığımız güçlü biçimde ortaya konulmuştur.
Bu başarı değerli vatan şairi Mehmet Akif'in dediği gibi tarihe sığmayacak kadar büyük ve anlamlıdır. Çanakkale'de ortaya konulan ruh, milli mücadelede de kendini göstermiş, bütün fertleriyle el ele veren milletimiz Atatürk önderliğinde nihai zafere ulaşmıştır. Bu vesileyle “Çanakkale Destanı” isimli eseriyle bu bu kahramanlık hikayesini yazan, İstiklal Marşımızın da yazarı , büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u da saygı ve rahmetle anıyoruz.
Şanlı tarihimizdeki bu önemli zaferin gerek Türkiye bakımından gerek küresel anlamda siyasi, ekonomik, sosyal ve askeri sonuçları büyük olmuştur.
Bu zaferi bizlere yaşatan atalarımızın fikirlerini genç nesillere aktararak onlara bu ruhu aşılamak hepimizin en önemli görevidir. Bu zaferi tarihe yazdıran atalarımızla ne kadar gurur duysak azdır. Bizlere bu güzel vatanımızı armağan etmişlerdir. Onların bıraktığı bu mirasa sahip çıkmak hepimizin görevi olmalıdır. Onlara sonsuz müteşekkiriz.
Türk milletinin birlikte yaşama iradesi, vatan ve bayrak sevgisi Çanakkale'de olduğu gibi tarihin her safhasında bizleri güçlü ve muzaffer kılmıştır. Eğer önümüze koyduğumuz büyük hedefleri yakalamak istiyorsak, bu ruhu her zaman koruyabilmeli ve aramıza nifak sokmaya çalışanlara fırsat vermemeliyiz.
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz.
Şehitleri Anma Gününde, terörizmin hain emellerine kurban verdiğimiz bütün yurttaşlarımızın ve ASALA örgütü tarafından şehit edilen diplomatlarımızın anısı önünde de saygıyla eğiliyoruz.
Şehitlerimiz rahat uyusunlar. Türkiye Cumhuriyeti, ülkesi uğruna kendi kanını dökmekten asla çekinmeyecek kuşaklar var oldukça mağrur varlığını sürdürecektir.

Atatürk

Muzaffer Rami Şaylıman Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 13.00 / 14.00 - 16.00

Randevularınızı konsolosluk.gov.tr adresinden alabilirsiniz. Vize: Salı ve Perşembe,14:00-15:30 (Tel:03 88 24 77 35)Hukuk Danışmanı Çarşamba günleri 09:00-12:00
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili
2.4.2021 Alsace ve Moselle Bölgelerinde Vendredi Saint Günü
5.4.2021 Paskalya - Fransız Bayramı
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1.Günü ve Fransız Bayramı
24.5.2021 Fransız Bayramı
14.7.2021 Fransız Milli Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Fransız Bayramı
11.11.2021 Fransız Milli Bayramı