Türkiye Cumhuriyeti

Strazburg Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün Bir Soruya Cevabı , 18.06.2009

Soru: 16 Haziran 2009 günü Almanya’da “Die Zeit” ve “Handelsblatt” gazeteleri ile “n-TV” kanalında NATO AWACS uçaklarının Konya Hava Üssü’nü kullanacakları hususunda bazı haberler yer almıştır. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Cevap: 11–12 Haziran 2009 tarihlerinde Brüksel’de yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısında, hava sahasındaki sivil ve askeri uçuşlar son dönemde önemli ölçüde artan, ancak hava trafiği düzenlemeleri için gerekli karada konuşlu radar sistemi eksikliği bulunan Afganistan’da bu ihtiyacın giderilmesi ve hava trafik kontrol hizmetlerinde Afgan makamlarına yardım amacıyla, NATO AWACS uçaklarının Afganistan’da görev yapması kararı alınmıştır.

Bu çerçevede NATO makamları ülkemizden, AWACS uçaklarının Konya Hava Üssümüzden geçici olarak faydalanmaları talebinde bulunmuşlardır.

Gerek ISAF operasyonuna yaptığımız kapsamlı katkılar çerçevesinde, gerek dost ve kardeş Afganistan’ın hava trafik hizmetlerine yardım amacıyla, AWACS uçaklarının belirli bir süre Konya Hava Üssü’nü kullanmaları ülkemizce uygun bulunmuştur.