Türkiye Cumhuriyeti

Strazburg Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

İslamabad'da Dünya Gıda Programı Ofisi’ne Yapılan Saldırı , 05.10.2009

Kardeş Pakistan’ın başkenti İslamabad’ta bugün (5 Ekim 2009) Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Gıda Programı Ofisi’ne yönelik gerçekleştirilen ve ilk belirlemelere göre 5 kişinin hayatını kaybetmesine ve birçok kişinin yaralanmasına neden olan menfur terörist saldırı derin üzüntüyle öğrenilmiştir. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifa diliyoruz.

Türkiye, uluslararası toplumun ortak ses ve vicdanını temsil eden, misyonu dünya çevresinde insancıl hizmet vermek olan bir Birleşmiş Milletler kuruluşuna karşı gerçekleştirilen ve kardeş Pakistan halkının huzur ve istikrarını hedef alan bu hain saldırıyı şiddetle kınamaktadır.

Türkiye, insanlığa karşı suç olan terörizmin bertaraf edilmesi için küresel düzeyde etkin işbirliği ve uluslararası dayanışmanın gereğini her zaman vurgulamaktadır.

Türkiye, söz konusu saldırının ardından, dost ve kardeş Pakistan halkının yaşadığı acıları yürekten paylaşmaktadır. Bu vesileyle, kardeş Pakistan’ın terörizm ve aşırıcılıkla mücadelesine verdiğimiz desteği; Pakistan halkı ve hükümetiyle dayanışmamızı kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.