Türkiye Cumhuriyeti

Strazburg Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Saraybosna’da Düzenlenecek Medeniyetler İttifakı Güneydoğu Avrupa Bölgesel Stratejisi Bakanlar Toplantısı , 11.12.2009

Sayın Bakanımız, 13-14 Aralık 2009 tarihlerinde Saraybosna’da düzenlenecek Medeniyetler İttifakı Güneydoğu Avrupa Bölgesel Stratejisi Bakanlar Toplantısına iştirak edecektir.

Medeniyetler İttifakının 6-7 Nisan 2009 tarihlerinde İstanbul’da tertiplenen II. Forumunda alınan bölgesel stratejiler oluşturulmasına ağırlık verilmesi kararı çerçevesinde yürütülen çalışmaların bir sonucu olan toplantıya 14 ülke ile çeşitli uluslararası kuruluşların temsilcileri katılacaktır.

Toplantıda, "Güneydoğu Avrupa ülkeleri arasında Kültürlerarası Diyalog ve İşbirliğine ilişkin Medeniyetler İttifakı Bölgesel Stratejisi" ve “Saraybosna Bildirisi” kabul edilecektir.

Ülkemizin İspanya ile birlikte 2005 yılında başlattığı Medeniyetler İttifakı, kültürlerarası diyalog alanında en önde gelen uluslararası girişim haline gelmiştir. Önümüzdeki dönemde çeşitlendirilecek bölgesel stratejilerle, İttifakın somut projeler uygulamaya yönelik gayretlerine ivme kazandırılması hedeflenmektedir.

Gerek bir bölge ülkesi, gerek İttifak’ın eş-sunucularından biri olarak Türkiye, Güneydoğu Avrupa Stratejisinin oluşturulması çalışmalarına önemli katkılar sağlamıştır. Aynı çabalarımızı Bölgesel Stratejinin uygulanması aşamasında da sürdüreceğiz. Balkanlara yönelik “işbirliği, karşılıklı saygı ve barış içinde bir arada yaşama vizyonumuz” ile de uyumlu olan bu stratejiye özel önem atfetmekteyiz.