Türkiye Cumhuriyeti

Strazburg Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

9 Şubat 2010 Tarihinde Ankara’da Düzenlenecek Olan Türkiye-bosna-hersek-sırbistan Üçlü Danışma Toplantısı , 06.02.2010

Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan üçlü danışma toplantılarının beşincisi 9 Şubat tarihinde Ankara’da yapılacaktır.

Balkanlarla ilgili güncel gelişmeleri değerlendirmek ve Bosna-Hersek’in uluslararası alandaki ilişkilerine katkıda bulunmak amacıyla, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Alkalaj ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Jeremiç ilk olarak, 10 Ekim 2009 tarihinde İstanbul’da Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı marjında, ikinci defa, 8 Kasım 2009 tarihinde yine İstanbul’da İSEDAK Zirve toplantısı marjında biraraya gelmiş ve bu toplantıda her ay buluşmak konusunda karar almışlardı. Türkiye, Bosna-Hersek ve Sırbistan Dışişleri Bakanları üçüncü kez, 14 Aralık 2009 tarihinde Saraybosna’da Medeniyetler İttifakı Güneydoğu Avrupa Stratejisi Bakanlar Toplantısı marjında toplanmışlar, son defa ise 15 Ocak tarihinde Belgrad’da biraraya gelmişlerdir.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Alkalaj ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Jeremiç Salı günü düzenlenecek toplantıda, Bosna-Hersek odaklı olarak bölgedeki gelişmeleri gözden geçirecekler, önümüzdeki dönemde atılması düşünülen bazı somut adımları değerlendireceklerdir.

Türkiye, Bosna-Hersek ve Sırbistan Dışişleri Bakanları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edileceklerdir.

Türkiye, Balkanlar’a dış politikasında öncelikli bir yer vermekte, bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesisine büyük önem atfetmektedir.