Türkiye Cumhuriyeti

Strazburg Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Bir Soruya Cevabı , 20.05.2010

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İran ve Brezilya Dışişleri Bakanları tarafından Tahran’da 17 Mayıs günü imzalanan Ortak Bildiri İran’ın nükleer dosyasına ilişkin konunun barışçıl yollardan çözümlenmesi çabalarına önemli bir katkı vaat etmektedir. Bu fırsatın değerlendirilmesi bakımından, uluslararası toplumun Ortak Bildiri’de ifadesini bulan yapıcı, uluslararası hukuka saygılı ve ileriye bakan anlayışa destek vermeleri kilit önem taşımaktadır.

Bugün (20 Mayıs) İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları Konseyi 37. Dönem toplantısı sonunda yayınlanan Duşanbe Deklarasyonu’nda, sözkonusu Ortak Bildiri’nin memnuniyetle karşılandığı vurgulanmış ve uluslararası topluma Ortak Bildiri’yi desteklemesi ve konunun tüm veçhelerini kapsayacak anlaşmaların ortaya çıkarılması için, Ortak Bildiri sonrasında doğan olumlu atmosferden faydalanılması yönünde kuvvetli bir çağrı yapılmıştır.

Ülkemizin Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz başkanlığındaki bir heyetle temsil edildiği 37. Dönem toplantısında, 57 üyeli İslam Konferansı Örgütü Dışişleri Bakanları tarafından yapılan çağrının önemli olduğunu düşünüyor ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz.