Türkiye Cumhuriyeti

Strazburg Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Askerlik Kanununda Yapilan Değişiklikler Hakkinda , 19.12.2011

Askerlik Kanununda yapılan değişikliklerin 15 Aralık 2011’de yürürlüğe girdiği malumlarıdır. Bu değişikliklerin kapsamına ve uygulanmasına ilişkin bilgi notu, önümüzdeki günlerde Başkonsolosluğumuzun internet sitesinde “Bilgi notları” bölümü altına eklenecektir.

 

Diğer taraftan, Dövizle askerlik hizmeti kapsamında hak sahibi oldukları tespit edildiğinden  14 Aralık 2011 (dâhil) tarihine kadar ödeme yaptırılmış ancak iş yoğunluğu nedeniyle evrakları teslim alınamamış ve başvuruları tamamlanamamış vatandaşlarımız, Başkonsolosluğumuza müracaat ederek dosyalarını teslim edebileceklerdir. Bu vatandaşlarımız ödemelerini 5112 Avro olarak yapacak, temel askerlik eğitimi için Türkiye’ye gitmelerine gerek olmayacaktır.

 

Bu durumdaki vatandaşlarımızın dosyalarını teslim etmeleri için bir zaman sınırlaması bulunmamakla birlikte, makul bir süre içinde müracaat etmeleri yerinde olacaktır. Ancak ivedilik ortadan kalkmış olduğundan, daha önce yapılmış olan listeler geçerli olmayıp, müracaatlar Başkonsolosluğumuzun normal çalışma koşulları uyarınca ve bu koşulların elverdiği sayıda kabul edilecektir.

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.