Türkiye Cumhuriyeti

Strazburg Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Dövizle Askerlikle İlgili Genel Bilgiler , 05.02.2016


DÖVİZLE ASKERLİKLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER                          

Yurtdışında, oturma veya çalışma iznine bağlı olarak işçi, işveren veya herhangi bir meslek veya sanat mensubu statülerinden biri ile ya da yabancı ülke vatandaşlık hakkına sahip olarak Türkiye’de geçen  süreler hariç toplam en az üç yıl (1095 gün) süreyle çalışan Türk vatandaşları Dövizle Askerlik Yasası hükümlerinden yararlanabilirler. 

Dövizle Askerlik için ödenmesi gereken döviz miktarı 1.000 Avro olup, sözkonusu miktarın randevu saatinde Başkonsolosluğumuz tarafından verilecek döviz ödeme belgesi ile bankaya bir defada ödenmesi gerekmektedir. 

38 yaşını tamamlamış ve daha önce hiç dövizle askerlik başvurusu yapmamış olanlara en geç 31.12.2017 tarihine kadar süre tanınmıştır.

 38 yaşını tamamlamamış ve daha önceki mevzuat çerçevesinde bir veya birden fazla taksit ödemesi yapan yükümlülerin, (daha evvelki mevzuata göre 5.112 veya 6.000 Avro üzerinden ödedikleri taksit tutarlarının 1.000 Avro’nun üzerinde olması nedeniyle) Dış Temsilciliklerimize başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır. Bu gibi yükümlülerin kesin terhis veya askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılma işlemi yapılacaktır. Yapılan ödemelerin 1.000 Avro üzerinde kalan bölümü iade edilmeyecektir.  

Her türlü askerlik işlemleri başvuruları  (dövizle, uzatma ve muafiyet) randevu ile yapılacaktır.         Randevular https://www.konsolosluk.gov.tradresinden yalnızca tek bir kişi için temin edilebilir.  

 

Fransız vatandaşlığı bulunan yükümlülerin, çok vatandaşlık beyanında bulunmadan dövizle askerlik başvuruları kabul edilmemektedir.           

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER: 

1- Geçerli Oturma Kartı (Carte de Sejour veya Carte d'identite Nationale) ve bir adet fotokopisi,

2- Geçerli T.C. Pasaportu veya Fransız Pasaportunun Resimli ve Türkiye'ye giriş-çıkış mühürlerinin olduğu sayfaların bir adet fotokopisi,

3- Kimlik Numarası mevcut olan Türk Nüfus Cüzdanının önlü arkalı bir adet fotokopisi,

4- Başkonsolosluktan alınan ve bankaya mühürlettirilen Döviz Ödeme Belgesi (2 Adet). Bankaya Ödeme yapmak üzere İkamet Adresini gösteren bir belge bulundurmanız tavsiye edilir. (Elektrik-Su-Telefon Faturası gibi),

5- Bankadan alınacak ödeme makbuzun aslı ve bir adet fotokopisi,

6- İki Adet Fotoğraf,

7- En Az 1095 Gün (3 Yıl) Çalıştığını Gösteren (Türkiye'de geçirilen süreler hariç) belge;

-          Hizmet Cetveli (le Releve de Carriere),

-    Kendi işyeri olan yükümlüler için (Regime Social des Independants) RSI’den alınacak çalıştığı süreyi belirleyen hizmet cetveli, K-bis veya   

-          Çalışma Belgesi (Certificat de travail) 

Bu belgelerde yükümlünün Adı, Soyadı, Doğum Tarihi, işe başlama tarihi ve sosyal sigortalar numarası yazılı olmalıdır (1 Adet). Halen Çalışılan İşyerindeki Çalışma Süresi 1095 günü tamamlamıyor ise, daha önce çalışılmış işyerlerinden alınacak belgenin toplam 3 yılı tamamlamış olması yeterlidir.   

Not: Askerlik işlemleri için yaş tashihi yaptırmadan önceki yaşın dikkate alındığı, yanlışlıklara meydan vermemek açısından önemle hatırlatılır.


İlgili Dosyalar :

- askerlik nihai 26.02.2016.doc