Başkonsolosun Mesajı

Türk toplumunun değerli üyeleri, Sevgili ziyaretçiler,

Yaklaşık 150 bin vatandaşımızın yaşadığı Alsace (Bas Rhin, Haut Rhin), Lorraine (Moselle, Meurthe et Moselle, Vosges, Meuse), Franche-Comté (Doubs, Haute Saone ve Belfort) bölgeleri ile Haute Marne departmanından oluşan görev bölgesinde hizmet veren Başkonsolosluğumuzun internet sayfasına hoşgeldiniz.

Türkiye ile Fransa arasında birçok alandaki ilişkilerin en somut ve olumlu boyutunu hiç kuşkusuz burada yaşayan vatandaşlarımızın toplumsal, ekonomik, siyasi ve kültürel alanlarda her geçen yıl kaydettikleri gelişim ortaya koymaktadır.

Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın uyum konusunda gösterdikleri başarı kadar, kendi kültürlerini ve kimliklerini muhafaza alanlarında da örnek bir düzeyi yakaladıklarını memnuniyetle gözlemlemekteyiz.

Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Parlamentosu gibi kurumlara evsahipliği yapan ve bu konumu nedeniyle “Avrupa’nın ikinci başkenti” olarak da adlandırılan Strazburg kentinin ve bölgenin çok kültürlü ve çeşitlilik içeren yapısında Türk toplumunun giderek daha fazla varlık göstermesi bizler için iftihar vesilesidir.

En önde gelen görevimiz olan, bölgedeki vatandaşlarımızın Türkiye ile bağlarını en iyi şekilde devam ettirmelerini ve bu çerçevede ihtiyaç duydukları hizmetlerin en uygun şartlarda verilmesini sağlama yönündeki çalışmalarımız bu dönemde de sürdürülecektir. Bu amaca yönelik olarak, tamamlandığında burada yaşayan vatandaşlarımızın gurur duyacakları, yeni ve modern imkanlarla donatılacak Başkonsolosluk binamızın inşaatı devam etmektedir. Binamız hizmete girdiğinde, mevcut binamızın fiziki yetersizliğinden kaynaklanan sıkıntılar önemli ölçüde aşılmış olacaktır.

Vatandaşlarımızın birçok işlemin internet üzerinden gerçekleştirilmesine olanak veren e-konsolosluk (http://www.konsolosluk.gov.tr) sitesinden etkin biçimde yararlanmaları ve Başkonsolosluğumuzun çalışmalarıyla ilgili görüş ve önerilerini e-posta adresimiz veya şu an ziyaret etmekte olduğunuz sayfada yer alan link (“Bize Yazın”) üzerinden bize iletmeleri çalışmalarımıza katkı sağlayacaktır.

Başkonsolosluğumuz ile sizler arasındaki iletişimi geliştirmek amacıyla sosyal medyayı etkin biçimde kullanmayı öngörüyoruz. Bunun ötesinde, vatandaşlarımızın birbirleriyle iletişimini güçlendirecek, gerçekleştirilen etkinliklerin yaygın olarak duyurulmasını sağlayacak yöntemler de geliştireceğiz.

İhtiyaç duyduğunuz konularda yanınızda olmak için her tür gayreti göstermek ve gerek dernekler vasıtasıyla, gerek doğrudan ileteceğiniz tüm öneri ve düşünceleri duyarlılık içinde ele almak temel yaklaşımımız olacaktır.

Bu vesileyle sizleri en iyi dileklerimle selamlarken, Başkonsolosluğumuz personeli ve şahsım adına içten sevgi ve saygılarımızı sunuyorum.

Özgür ÇINAR

Başkonsolos

Muzaffer Rami Şaylıman Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

08.30 - 12.30 / 14.00 - 17.00

Başvurular 08.30-12.00 saatleri arasında kabul edilmektedir.
1.1.2018 Yeni yıl Tatili
30.3.2018 Alsace ve moselle Bölgelerinde Dini Bayram
2.4.2018 Paskalya Dini Bayram
1.5.2018 İşçi Bayramı
8.5.2018 Fransız Milli Bayramı
10.5.2018 Fransız Dini Bayramı
21.5.2018 Franszı Dini Bayramı
15.6.2018 Ramazan Bayramı (1.gün)
15.8.2018 Fransız Dini Bayramı
21.8.2018 Kurban Bayramı (1. Gün)
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2018 Fransız Dini Bayramı
25.12.2018 Fransız Dini Bayramı
26.12.2018 Alsace ve Moselle Bölgelerinde Dini Bayram