Başkonsolosun Mesajı

Türk toplumunun değerli üyeleri, Değerli vatandaşlarımız,

Yaklaşık 170 bin vatandaşımızın yaşadığı Grand Est bölgesinin Bas Rhin, Haut Rhin, Moselle, Meurthe et Moselle, Vosges, Meuse ve Haute Marne vilayetleri ile Bourgogne-Franche-Comté bölgesinin Doubs, Haute Saone ve Belfort vilayetlerinden oluşan görev bölgesinde hizmet veren Başkonsolosluğumuzun internet sayfasına hoşgeldiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Strazburg Başkonsolosu olarak 11 Aralık 2017 tarihinden bu yana Strazburg’da görev yapmaktan büyük memnuniyet ve onur duyuyorum.

Türkiye ile Fransa arasında birçok alandaki ilişkilerin en somut ve olumlu boyutunu hiç kuşkusuz burada yaşayan vatandaşlarımızın toplumsal, ekonomik, siyasi ve kültürel alanlarda her geçen yıl kaydettikleri gelişim ortaya koymaktadır.

Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın uyum konusunda gösterdikleri başarı kadar, kendi kültürlerini ve kimliklerini muhafaza alanlarında da örnek bir düzeyi yakaladıklarını memnuniyetle gözlemlemekteyiz.

Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Parlamentosu gibi kurumlara evsahipliği yapan ve bu konumu nedeniyle “Avrupa’nın başkenti” olarak da adlandırılan Strazburg kentinin ve bölgenin çok kültürlü ve çeşitlilik içeren yapısında Türk toplumunun giderek daha fazla varlık göstermesi bizler için iftihar vesilesidir.

En önde gelen görevimiz olan, bölgedeki vatandaşlarımızın Türkiye ile bağlarını en iyi şekilde devam ettirmelerini ve bu çerçevede ihtiyaç duydukları hizmetlerin en uygun şartlarda verilmesini sağlama yönündeki çalışmalarımız bu dönemde de sürdürülecektir. Bu amaçla inşa edilen, vatandaşlarımızın gurur duyacağı, yeni ve modern imkanlarla donatılmış Başkonsolosluk binamızda yakın zamanda hizmet vermeye başladık. Başkonsolosluğumuzu ziyaret eden vatandaşlarımızın memnuniyeti ve beğenisi bizler için bir mutluluk kaynağı oluyor.

Birçok işlemin internet üzerinden gerçekleştirilmesine olanak veren ve yaptıracağınız işlemler için randevu almanızı sağlayan e-konsolosluk (http://www.konsolosluk.gov.tr) sitesini etkin biçimde kullanmanızı öneriyoruz. Başkonsolosluğumuzun çalışmalarıyla ilgili görüş ve önerilerini e-posta adresimiz veya şu an ziyaret etmekte olduğunuz sayfada yer alan link (“Bize Yazın”) üzerinden bize iletmeniz çalışmalarımıza ve sizlere daha iyi hizmet verebilmemize katkı sağlayacaktır.

Başkonsolosluğumuz ile vatandaşlarımız arasındaki iletişimi geliştirmek amacıyla sosyal medyayı etkin biçimde kullanmayı öngörüyoruz. Bunun ötesinde, vatandaşlarımızın birbirleriyle iletişimini güçlendirecek, gerçekleştirilen etkinliklerin yaygın olarak duyurulmasını sağlayacak yöntemler de geliştireceğiz.

İhtiyaç duyduğunuz konularda yanınızda olmak için her tür gayreti göstermek ve gerek dernekler vasıtasıyla, gerek doğrudan ileteceğiniz tüm öneri ve düşünceleri duyarlılık içinde ele almak temel yaklaşımımız olacaktır.

Bu vesileyle sizleri en iyi dileklerimle selamlarken, Başkonsolosluğumuz personeli ve şahsım adına içten sevgi ve saygılarımızı sunuyorum.

Rami ŞAYLIMAN

Başkonsolos
Atatürk

Muzaffer Rami Şaylıman Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 13.00 / 14.00 - 16.00

Randevularınızı konsolosluk.gov.tr adresinden alabilirsiniz. Vize: Salı ve Perşembe,14:00-15:30 (Tel:03 88 24 77 35)Hukuk Danışmanı Çarşamba günleri 09:00-12:00
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili
2.4.2021 Alsace ve Moselle Bölgelerinde Vendredi Saint Günü
5.4.2021 Paskalya - Fransız Bayramı
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1.Günü ve Fransız Bayramı
24.5.2021 Fransız Bayramı
14.7.2021 Fransız Milli Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Fransız Bayramı
11.11.2021 Fransız Milli Bayramı