Türkiye Cumhuriyeti

Strazburg Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Musul Ve Telafer'de Meydana Gelen Bombalı Saldırılar , 09.07.2009

Musul’a bağlı Karakoyun ile Bavice beldelerinde dün (8 Temmuz), Telafer ilçesinde ise bugün (9 Temmuz) düzenlenen bombalı saldırılarda toplam 52 kişinin hayatını kaybettiği, 70’ten fazla kişinin ise yaralandığı büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir.

Irak’ın kritik bir süreçten geçmekte olduğu bir dönemde meydana gelen ve masum Irak vatandaşlarını hedef alan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyor, tüm Irak halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Sözkonusu saldırıda yaralanan Irak vatandaşlarından bir kısmının ambulans uçakla Türkiye’ye getirilerek tedavi altına alınmaları için gerekli çalışmalara başlanmıştır.

Irak’ın tam egemenliğine kavuştuğu bir aşamada Irak halkının geleceklerini birlikte barış içerisinde inşa etme çabalarını sabote etmeyi hedefleyen saldırılarda yaşanan artış endişeyle izlenmektedir. Irak’ın en zor günlerinde her zaman destek elini uzatan Türkiye, önümüzdeki dönemde de Irak’taki siyasi uzlaşma çabalarının başarıya ulaşması ve Iraklıların kalıcı barış ve istikrara kavuşması için tüm imkânlarını seferber etmeye devam edecektir.