Türkiye Cumhuriyeti

Strazburg Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Devlet Bakanı Ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan'ın “küresel Sürdürülebilirlik Paneli” Üyeliğine Seçilmesi , 12.08.2010

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından “Küresel Sürdürülebilirlik Paneli” (High-level Panel on Global Sustainability) üyeliğine seçilmiştir.

Panel 21 üst düzeyli uluslararası şahsiyetten oluşmaktadır.

Panelin Eşbaşkanlığına Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen ve Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Jacob Zuma getirilmiştir.

Panel, çalışmalarında özellikle iklim değişikliğine ve küresel ısınma ile mücadeleye odaklanacaktır. Bu kapsamda, Panel’in, yeni bir kalkınma modeli çerçevesinde, düşük karbonlu ekonomiye geçilebilmesi ve çevre dostu, sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın sağlanması için küresel boyutta öneriler geliştirmesi öngörülmektedir.

Anılan Panel’in nihai raporunu 2011 yılının sonunda BM Genel Sekreteri’ne sunması beklenmektedir.

Sayın Babacan’ın BM Genel Sekreteri tarafından bu üst düzey göreve seçilmesi, Türkiye’nin son yıllarda başarıyla uyguladığı kalkınma politikalarının, G-20’de öne çıkan konumunun, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası platformlarda ekonomik ve sosyal konuların yanı sıra, iklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınma, enerji güvenliği ve yoksullukla mücadele alanlarında yapmakta olduğu kapsamlı çalışmaların daha da ön plana çıkmasına ve ülkemizin üst düzeyde temsiline büyük katkıda bulunacaktır.