Türkiye Cumhuriyeti

Strazburg Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

NÜFUS İŞLEMLERİNE DAİR BİLGİ NOTLARI, 01.02.2016

FRANSA KURULUŞLARINDA ( MAIRIE ) NÜFUSA ÇOCUK KAYDI YAPILIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 • Vatandaşlarımız, yasa uyarınca, çocuklarına verecekleri isimlerde “q”, “w” ve “x” gibi alfabemizde yer almayan harfleri kullanamazlar (Örneğin tarafımızca “Alex” ismi kabul edilememekte, “Aleks” ismi ise kabul edilmektedir).
 • Doğum belgesinin (ACTE DE NAISSANCE) hazırlanması sırasında (Fransa nüfusuna isim kaydı esnasında), özenli olmak ilerde karşılaşılacak sorunları önleyecektir. Lütfen buraya yazdıracağınız bilgilerin Türkiye kayıtlarına da harfiyen aynı şekilde geçirileceğini unutmayınız.
 • İsimler kısaltılarak kaydettirilemez (Örneğin “Mehmet Ali Korkmaz” yerine “M. Ali Korkmaz” şeklinde doldurulmuş bir doğum belgesi tarafımızca kabul edilmeyecektir).
 • Doğumda çocuğun isminin Türkiye’de yazılışına harfiyen uygun bir biçimde kaydettirilmesi büyük önem taşır. Örneğin, doğum belgesinde (ACTE DE NAISSANCE) “Ahmed” olarak yazdırılmış kişinin ülkemizde tescili de “Ahmed” şeklinde gerçekleşir ve bundan sonra nüfus kaydının “Ahmet” olarak düzeltilmesi için Türkiye’deki yetkili mahkemenin kararı gerekecektir.

1. BAŞKONSOLOSLUĞUMUZDA DOĞUM KAYDI

a) Evlilik içi doğum (Postayla da bildirilebilmektedir. Ayrıntılar aşağıdadır.)

Doğum işlemleri için anne veya babadan birinin başvurusu yeterli olmakla birlikte bir başkasının evrakları Başkonsolosluğumuza teslim etmesiyle de doğum kaydı yapılabilmektedir.

Gerekli evraklar:

 • Baba ve anneye ait nüfus cüzdanları.
 • Çocuğa ait “Acte de Naissance”ın (Doğum Belgesi) orijinali ve bir adet fotokopisi.
 • 6 Euro (evrakın Türkiye’ye gönderilmesi için kullanılmaktadır.)
 • 6-17 yaşlarındaki çocukların kayıt işlemleri için ilaveten, 4 adet yeni çektirilmiş fotoğrafları ve oturma kartlarının getirilmesi gerekmektedir.

b) Resmi evlilik öncesinde dünyaya gelen çocukların doğum bildirimi

Resmi evlilik öncesinde dünyaya gelen çocukların bildirimi için yukarıda belirtilen belgelerle, hem baba hem anne bizzat Başkonsolosluğumuza geleceklerdir.

c) Evlilik dışı dünyaya gelen çocukların doğum kaydı

 1. Babanın kütüğüne baba soyadıyla kayıt işlemi

Evlilik dışı doğumlarda, anne ve babanın Başkonsolosluğumuza gelerek Noter Servisinde tanıma senedi düzenletmelerinden sonra çocuğun baba soyadıyla baba kütüğüne kaydı mümkün olabilmektedir.

Baba ve anne yanlarında nüfus cüzdanları (anne yabancı ise “carte d’identité” ve “acte de naissance copie integrale” ile) ve çocuklarının Acte de Naissance ile gelmelidir.

 1. Annenin kütüğüne anne soyadıyla kayıt işlemi

Anne, nüfus cüzdanı, oturma kartı ve doğum belgesiyle (Çocuğa ait “acte de naissance”) Başkonsolosluğumuza gelerek evlilik dışı doğan çocuğun kaydını, kendi kızlık soyadıyla kendi kütüğüne yaptırabilir.

2. POSTAYLA DOĞUM BİLDİRİMİ

Doğum olayının postayla bildirilmesi için aşağıda kayıtlı evrakları eksiksiz olarak Başkonsolosluğumuza göndermeniz yeterli olmakta Başkonsolosluğumuza bizzat gelmenize gerek kalmamaktadır.

 • Baba ve annenin nüfus cüzdanlarının önlü arkalı birer adet fotokopisi, (anne veya babadan herhangi biri yabancı uyrukluysa, yabancı olana ait Acte de Naissance)
 • Çocuğun “Acte da Naissance”nın orijinali ve bir adet fotokopisi,
 • Evrakların Türkiye'ye gönderilmesi için 6 Euro’luk Mandat Cash (postaneden alınmaktadır)

 NÜFUS CÜZDANLARININ TESLİMİ

Nüfus cüzdanının teslimi ilgiliye, anne ya da babaya, yahut yazılı olarak yetkilendirilmiş bir kişiye imza karşılığında yapılır. Bu bakımdan postayla gönderilmesi mümkün değildir.

18 YAŞINA KADAR NÜFUS KAYDI YAPTIRILMAYANLAR İÇİN

Bu durumdaki vatandaşlarımız beraberlerinde anne ve babaları olmak üzere aşağıdaki belgelerle Başkonsolosluğumuza gelecektir:

 • “Acte de Naissance” ve Türkçe tercümesi ile “Carte d’identité”
 •  5 adet yeni çekilmiş fotograf,
 • Anne ve babanın nüfus cüzdanları ile evlenme cüzdanı, oturma kartları,
 • Çocuğun Oturma kartı ve ayrıca varsa
 • 18 yaşını doldurmuş kardeşlerine ait nüfus cüzdanları ve oturma kartları.

NÜFUS CÜZDANLARININ YENİLENMESİ

Nüfus cüzdanlarında T.C. kimlik numarası yeralmak zorundadır. Ayrıca yıpranma, 15 yaşın ikmali dolayısıyla fotoğraflı nüfus cüzdanının zorunlu hale gelmesi, fotoğrafın uzak geçmişe ait olması ve güncel görüntüye uymaması gibi sebepler dolayısıyla nüfus cüzdanlarını yenilemek yasal bir yükümlülüktür. Başkonsolosluğumuza bu amaçla 2 adet son altı aylık fotoğraf, eski nüfus cüzdanı, oturma kartı ve pasaportla gelmek gerekir.

KAYIP VB. HALLERDE YENİ NÜFUS CÜZDANI TALEP EDİLMESİ

Yeni bir nüfus cüzdanı için başvuran vatandaşlarımızın, yanlarında kimliklerini kanıtlayan ve mutlaka fotograflı belgelerle (Nüfus cüzdanı fotokopisi, ehliyet, Fransız kimlik belgesi vb.) bizzat Başkonsolosluğumuza başvurması gerekmektedir.